O Kanárských ostrovech


Canary Islands

Kanárské ostrovy (španělsky Islas Canarias) leží v Atlantském oceánu asi 100 kilometrů od pobřeží severoafrického Maroka a 3600 kilometrů od České republiky. Již po mnoho let se toto španělské souostroví řadí mezi oblíbené turistické destinace. Nejvíce turistů míří na ostrovy Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura.
Nespornou výhodou celých Kanárských ostrovů je takřka stabilní klima po celý rok. Teploty na pobřeží během zimy málokdy padají pod 22°C, díky čemuž se Kanárům často přezdívá Ostrovy věčného jara. Teplé počasí s minimem srážek, kilometry písečných pláží a rozmanitá vnitrozemí různých ostrovů nabízejí skvělé podmínky pro strávení jakékoliv dovolené. Záleží jen na Vás, zda dáte přednost polehávání na pláži a koupání v oceánu nebo se raději vydáte na pěší túru po některém z mnoha národních parků, či vyrazíte na nákupy a za zábavou do městských center na pobřeží.

Doprava

Doprava "do" a "z" cílové destinace patří k těm méně příjemným čásem dovolené. Proto je vhodné obrnit se trpělivostí, nadhledem, pozitivní myslí, protože stresem a nervozitou na letišti ničeho nedosáhnete. K vycestování na Kanárské ostrovy je zapotřebí platný cestovní pas (pro občany mimo Schengenský prostor platný nejméně 3 měsíce po návratu) nebo platný občanský průkaz (vydaný po roce 2000).
Při odletu a letišti nezapoměňte že bezpečnostní kontrola osob a jejich příručních zavazadel se zaměřuje na zakázané předměty i na kontrolu kapalin. Je však povoleno mít malé množství kapalin v příručním zavazadle nebo přímo u sebe. Tyto kapaliny musí být v samostatných obalech, z nichž každý může mít maximální objem 100 ml. Tyto obaly musí být v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku s kapacitou ne větší než 1 litr. Pozor, nemusí jít přímo o tekutiny, opatření platí i pro např. pasty, krémy, líčidla nebo gely.
Na Kanárské ostrovy se dopravuje jak jinak než letadlem. Poletíte necelých 5 hodin. Naše cestovní agentura nabízí lety se společností Travel Service, nicméně po dohodě si můžete zajistit letenky vlastní.

Největší ostrovy

TENERIFE

TENERIFE

Je největší, nejlidnatější a také nejnavštěvovanější ze všech Kanárských ostrovů. Na 350 kilometrů dlouhém pobřeží ostrova najdete nejen pláže s černým sopečným pískem, ale úseky kam byl uměle navezen bělostný písek až z daleké Sahary. Celková délka pláží na Tenerife je 67 kilometrů. Vnitrozemí ostrova Tenerife je poměrně hornaté a je skvělým místem pro všechny, kteří rádi vyrážejí na dlouhé horské túry. Tenerife je dostatečně rozlehlé aby zde svoje zázemí našli nejen lidé mířící za povalováním na plážích, ale i vyznavači aktivnější dovolené. Nabídka sportů je na Tenerife široká a vybírat můžete nejen z klasických vodních a plážových aktivit, ale i z mnoha suchozemských sportů.Na Tenerife se nachází i nejvyšší hora Kanárských ostrovů a dokonce celého Španělska: Pico del Teide s výškou 3718 m.n.m. Díky tak velkému výškovému rozdílu můžete během zimních měsíců zažít něco krajně neobvyklého. Po dopolední relaxaci na pláži a chytání bronzu, se vydejte na vyjížďku do hornatého vnitrozemí, kde v zimním období ve výškách nad 3.000 metrů leží sněhová přikrývka a vy si tak můžete den zpestřit stavěním sněhuláků a bitvami se sněhovými koulemi. Většina turistů však na Tenerife míří za sluníčkem a subtropickou přírodou

LANZAROTE

LANZAROTE

Ostrov Lanzarote leží na severovýchodním konci Kanárského souostroví a se svoji rozlohou 846 km2 je také čtvrtým největším ostrovem. Lanzarote se řadí ke klidnějším z Kanárských ostrovů, a jestliže hledáte na dovolené relaxaci na pláži spojenou s občasnými pěšími nebo cyklistickými výlety do vnitrozemí, budete z Lanzarote nadšeni. Kromě rozlehlých pláží a křišťálových vod Atlantiku totiž ostrov nabízí svým návštěvníkům i magickou sopečnou krajinu a výborné podmínky pro provozování řady letních sportů. Stejně jako jiné Kanárské ostrovy je i Lanzarote sopečného původu, na což Vás během pobytu budou neustále upozorňovat tři stovky sopečných kuželů, rozeseté po celém ostrově. Poslední velká erupce proběhla v první polovině 18. století a nánosy sopečného prachu se ukázaly jako skvělé místo pro pěstování nejrůznějších plodin. Nejčastěji na Lanzarote narazíte na rozlehlé vinice, protože vínu se zde daří obzvláště dobře. Právě zemědělství je hned po turismu, druhým nejdůležitějším zdrojem příjmů místních obyvatel. Lanzarote většina z nás zná jako dovolenkový ráj, kde můžete celý den relaxovat na písečných plážích a dovádět v moři. Pokud jste však sportovnějšího ražení, Lanzarote Vás určitě nezklame.

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

Španělský ostrov Fuerteventura je se svoji rozlohou 1.660 km2 druhým největším z Kanárských ostrovů. Zároveň je nejvýchodněji položeným ostrovem a od afrického pobřeží jej dělí pouhých 100 kilometrů. Fuerteventura je již po několik desetiletí favoritem pro všechny, kteří rádi tráví svoji dovolenou na prosluněných plážích. Právě ty jsou největší chloubou celého ostrova. Najdete jich zde více jak 150, rozmístěné podél celého pobřeží Fuerteventury. Bíle pláže na ostrově dohromady dosahují délky 50 kilometrů, pláže tvořené černým sopečným pískem se na ostrově táhnou v délce 25 kilometrů. Ostrov Fuerteventura leží na stejné zeměpisné šířce jako poloostrov Florida, nebo exotické Mexiko. Drtivá většina návštěvníků míří na ostrov Fuerteventura, aby si zde odpočali, slunili se na plážích a společně s dětmi dováděli v mořské vodě. Většina pláží na ostrově má pozvolný vstup do oceánu a i když se mohou vyskytovat větší vlny, stále se jedná o místo, kde jsou koupací podmínky pro menší děti více než vhodné. Pokud si však budete chtít od pláží na jeden den odpočinout a zažít s dětmi i něco jiného, můžete vyrazit do vodního světa nedaleko letoviska Corralejo, zajet si na některý z lodních výletů spojených s pozorováním podmořského života anebo navštívit zoologickou zahradu Oasis Park.